INT VETERAN RALLYE KUTNÁ HORA

Letošní ročník INT Veteran Rallye Kutná Hora je ve znamení změn

06.08.2013

Kutná Hora - Před pěti lety se rozhodla jedna dáma navázat na minulost a začala pořádat v Kutné Hoře Mezinárodní závod historických vozidel do vrchu Kaňk. Začátky nebyly jednoduché, ale dnes v pořadí pátý ročník INT Veteran Rallye Kutná Hora& Srpnové hodování patří mezi největší akce v Kutné Hoře. Startovní pole je rok od roku zajímavější a program bohatší. O tom, co se chystá na víkend 17. -18. 8. 2013 v Kutné Hoře jsem se bavila s ředitelkou závodu Andreou Güttlerovou.

Pro letošní ročník jste stanovili rok 1936 jako nejvýše přípustný pro automobily, které se mohou závodu účastnit. Co si od této změny slibujete především?

Zájem účastnit se závodu každým rokem narůstá. Což je pro nás pořadatele velmi potěšující, ale zároveň pro výběr složitější. A tak jsme zpřísnili kritéria. Byla to trochu sázka do loterie. Měli jsme obavy, že nám přijde o poznání méně přihlášek, ale tyto poraženecké předtuchy nás brzy opustily. Po ukončení registrace jsme napočítali přes 90 přihlášek. Velmi mě překvapilo, že i pro Francouze není daleko Kutná Hora a mají zájem přijet na náš závod. Posunutím mezního roku výroby jsme určitě přilákaly k účasti nové krásné stroje. Věřím, že pro diváky to bude o to větší pastva pro oči. Jako příklad uvedu automobily EMF 30 1912, Rolls Royce ParkWard 1932 a Škoda 645 1934.

Kdy a kde startuje závod?

V sobotu a v neděli vždy od deseti hodin dopoledne z Lorecké ulice v Kutné Hoře startujeme. Kolem čtyřiceti veteránů z Rakouska, Německa, Polska, Slovenska, Francie a samozřejmě z ČR zde změří své síly.

Vaše závody jsou výjimečné také svým doprovodným programem na Palackého náměstí. Chystáte i letos pro návštěvníky nějaké programové bonbónky?

Určitě jste si všimli, že název závodu nese zajímavou koncovku „SRPNOVÉ HODOVÁNÍ". A kdo by rád nehodoval? Rozhodli jsme se tento rok výrazně rozšířit stánkový prodej. Stejně jako vybíráme auta do závodu, budeme pečlivě vybírat i stánkaře, aby nabídka byla pestrá. Jsem zastáncem české kuchyně a kvalitních potravin a také proto se budou na náměstí prodávat především české potraviny se značkou národní kvality KLASA např. vynikající preclíčky a sladké dobroty z pekařství Rýdl, produkty pro vyznavače zdravé výživy tyčinky FIT, pro znalce sýry Gran Moravia, kvalitní mošty Vitaminátor a Bohemia Apple, tradiční a bio výrobky z Vysočiny Amylon a další. Doporučuji všem, aby vynechali obchodní řetězce a vyrazily na nákup v sobotu a v neděli 17. -18. 8. na Palackého náměstí. Začínáme po oba dny od deseti hodin dopoledne, stejně jako startuje závod.

Takže doprovodný program pátého ročníku závodu bude hlavně o jídle?

Myslíme i na fanoušky dobré hudby. V sobotu to na podiu rozparádí kapela BUTY, BRUTUS, KABÁT REVIVAL , ZBYŇEK DRDA a mnoho dalších. Doufám, že jsme namíchali ten správný hudební koktejl a oslovíme tím každou generaci. V neděli se trochu zklidníme a v duchu starých časů na náměstí zazní staré songy třicátých let. Atmosféru dokreslí dobová přehlídka. Pro děti bude tradičně připraven dětský koutek. A nebudou chybět divácky oblíbené soutěže. Minule jsme chtěli vyhlásit krále hodování, ale nakonec se králem stala královna, která snědla nejvíce borůvkových knedlíků.

Tato soutěž je prý údajně spjata s ředitelem hotelu Mědínek, který je dlouholetým partnerem akce. Prozraďte, co se za „tajemným" spojením skrývá?

Je pravda, že patronace nad touto soutěží panem ředitelem Ing. Karlem Borůvkou, jedním z es českého hotelnictví, který řídil provoz několika pražských hotelů, se přímo nabízela. Vážím si takových lidí, kteří něco znamenají a nebojí se trochu vybočit a odskočit si na podium, třeba odstartovat pojídání borůvkových knedlíků na čas. Spolupráce s hotelem Mědínek se nám v minulosti velmi osvědčila. Profesionální přístup, odpovědnost a vstřícnost je v tomto organizačním víkendovém shonu velkou oporou. Jak už jsem zmiňovala, mám vztah ke gastronomii a v Mědínku mají báječného šéfkuchaře Jirku Tégla, který v kuchyni vytváří úplná kulinářská kouzla. Jeho kuchyni, jak jsem se nedávno dozvěděla, ochutnali i v Bruselu na Rezidenci stálého zastoupení ČR při EU. Jak o tom mluvíme, hned bych si do Mědínku zašla na oběd.

Tak raději odbočíme na jiné téma. Spanilá jízda je příležitostí, spatřit historické automobily i za branami Kutné Hory. Kam v sobotu veteráni zavítají?

I tady jsme udělali drobnou změnu. Především chceme, aby si návštěvníci Kutné Hory mohli detailně prohlédnout staré krasavce a tak neodjedeme z Palackého náměstí na spanilou jízdu hned po obědě, ale až někdy po třetí hodině odpoledne. Nepojedeme daleko. Máme domluvenou prohlídku na nedalekém zámku Kačina. Těším se na ty krásné fotografie. Veteráni a za nimi pozadí zámku bude nádherná kompozice. Každý rok nám naši příznivci posílají fotografie ze spanilé jízdy. Hodně lidí nám také mává, když projíždíme vesnicemi. Někteří sedí na stoličce s foťákem v ruce a vyčkávají moment projíždějících veteránů. Informace, kudy a kdy bude projíždět kolona veteránů, včetně programu akce je k dispozici na našich stránkách www.veterani-kh.cz

Letošní ročník je tedy ve znamení změn. Je něco, co byste chtěla ještě změnit nebo naopak co byste určitě neměnila?

Určitě bych neměnila Kutnou Horu. Je to nádherné historické město s několika architektonickými skvosty. Chrám sv. Barbory je jen jeden na světě! Každoročně se prohlubuje spolupráce s městem a dopravní policii, čímž vznikají kvalitnější podmínky pro realizaci. Za to velký dík. Modlím se, aby nám přálo krásné počasí jako v minulosti. Pořád něco inovujeme, zlepšujeme a rozšiřujeme. Bohužel vše je spjato s financemi a tak vítáme každou formu podpory. Mým přáním a snem je, aby se v budoucnu INT VETERAN RALLYE stala tradiční události, která se zapíše každoročně nejen do kalendáře, ale i do srdcí našich diváků.

Chtěla byste ještě něco vzkázat Vašim příznivcům?

Najděte si na půdě po dědečkovi buřinku, po babičce paraplíčko, nebo se přijďte jen tak pobavit na INT VETRAN RALLYE KUTNÁ HORA & SRPNOVÉ HODOVÁNÍ. O víkendu 17. a 18. 8. 2013 jste všichni srdečně vítáni!

Tisková zpráva